#SzkołaPamięta

„#Szkoła Pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki dla szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

W tym roku nasze przedszkole również włączyło się do tej akcji. Przedszkolaki odwiedziły groby poległych żołnierzy na Cmentarzu Parafialnym Św. Marii Magdaleny (na cmentarzu spoczywa 39 żołnierzy WP z Armii Kraków poległych w dniach 14-16 września 1939 r. Można odnaleźć mogiłę: harcerza Kazimierza Jaźwińskiego. Piotra Kantego – uczestnika obrony Warszawy z 1939 r., członka ZWZ, więźnia Pawiaka, Alei Szucha. Oświęcimia, Mauthausen – Gusen, zmarłego w 1970 r., czy też mogiłę Tadeusza Iwanowskiego – harcmistrza, pierw¬szego komendanta hufca Szarych Szeregów w Biłgoraju, żołnierza AK i współtwórcę Oddziału PTTK w Biłgoraju) gdzie zapalili znicze.
Odbyły  również wycieczkę do Muzeum Ziemi Biłgorajskiej pobierając szczególną lekcję historii. Wykonały także indywidualnie i grupowo, różnymi metodami plastycznymi, piękne znicze zdobiące gazetkę w holu przedszkola.