Pieczenie pierników

Pierniki, pierniczki...

Grudzień to czas przedświąteczny, który nierozerwalnie łączymy z zapachem pieczonych pierników. Grupa "Bystre Skrzaty" postanowiła wnieść do przedszkola ten świąteczny zapach dlatego też w dniu 18 grudnia miało miejsce wielkie pieczenie ciasteczek.

W miłej świątecznej atmosferze umyliśmy dłonie i zabraliśmy się za wymienianie produktów, które były potrzebne do przygotowania ciasta. Następnie podzieliliśmy się na mini grupy aby, każdy z Nas był odpowiedzialny za poszczególne zadania: czytanie przepisu, odmierzanie składników, dodawanie, łączenie, mieszanie ich, ugniatanie, wałkowanie ciasta.

Podczas wspólnego kucharzenia wykorzystaliśmy zmysł - wzroku, dotyku, słuchu, węchu. Zmysł smaku wykorzystamy w domu kosztując nasze wypieki :)

Dzisiejsza kulinarna zabawa to doskonała lekcja matematyki, ponieważ operowaliśmy liczbami, miarkami i wielkościami.

Wyrabianie i formowanie ciasta w kształt kuli pozwoliło doskonalić nam zdolności manualne, ćwiczyć nadarstki i dłonie, niwelować napięcia mięśniowe.

Pieczenie było dla nas nauką organizacji i planowania poszczególnych czynności.