16-17.09.2015

Wycieczka do lasu

Las jest bogatym źródłem poznania świata przyrodniczego. Dzieciom w wieku przedszkolnym należy stwarzać okazje do poznawania środowiska przyrodniczego w toku różnorodnych form aktywności. I właśnie temu miała służyć zorganizowana przez nasze przedszkole wycieczka do najbliższego lasu – Nadleśnictwa Bojary.  Działania te związane są z realizacją projektu w zakresie edukacji ekologicznej dofinansowanej ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z siedzibą w Lublinie. Program wycieczki obejmował różnorodne formy zajęć. Była przechadzka po lesie i obserwacja naturalnego ekosystemu świata roślin i zwierząt. Poznawaliśmy przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Każdy starał się usłyszeć i zapamiętać jak najwięcej leśnych dźwięków. Po lesie oprowadzali nas przyszli „strażnicy lasu”. Pokazli dzieciom w jaki sposób można określić wiek drzewa,  jak zmierzyć jego wysokość, co to są i do czego służą pułapki feromonowe. Przedszkolaki wykazały się świetną znajomością  ochrony przyrody, doskonale wiedzą, że należy ją chronić i że w lesie nie wolno zostawiać śmieci, rozpalać ognisk, płoszyć zwierząt, hałasować. Wycieczka zakończyła się ku uciesze dzieci wielkim grilowaniem. Kiełbaski zjedzone w pięknej aurze jesiennego lasu smakowały wyśmienicie. Była to dobra okazja do rozbudzenia zainteresowań otaczającą przyrodą, wzbogacenia wiedzy oraz kształtowania postaw proekologicznych u tak małych dzieci.