Aktualności

28.11.201

Wycieczka do Oczyszczalni Ścieków

Grupa VI, VII i VIII wybrała się na wycieczkę do oczyszczalni ścieków. Na miejscu spotkaliśmy się z kierowniczką oczyszczalni, która oprowadziła nas po całym kompleksie i szczegółowo wyjaśniła nam proces oczyszczania ścieków.

Dowiedzieliśmy się, że jest to oczyszczalnia biologiczno - mechaniczna. Na początku ścieki trafiają do tzw. „kraty”, która oczyszcza z największych odpadów. Następnie przepływają przez zbiornik, w którym przeprowadzane jest szczegółowe oczyszczanie. Potem trafiają do wielkich zbiorników, w których „zbieracze wózkowe” zgarniają osad z dna, który trafia do kontenerów przeznaczonych do jego przechowywania. W tym samym czasie specjalne wyhodowane szczepy bakterii zajmują się filtrowaniem ścieków. Po tym procesie „czyste ścieki” zostają wylane do rzeki.
Na terenie oczyszczalni znajdują się wielkie betonowe zbiorniki, w których suszy się zebrany wcześniej osad, można go później wykorzystać jako naturalny nawóz. Po zwiedzeniu urządzeń oczyszczalni ścieków, przeszliśmy do budynku socjalnego, w którym mogliśmy obejrzeć laboratorium.
Pani przewodnik udzieliła nam bardzo pouczającej lekcji dotyczącej prawidłowego użytkowania kanalizacji w naszych domach. Opowiadała przeróżne historie o tym, co można znaleźć w zapchanych studzienkach i rurach, kiedy ludzie nie używają swojej wyobraźni, bezmyślnie wrzucają wszystkie śmieci do toalety.

A, Momot

© 2020 Net Partners