28.05.2010

" Kwiat Kobiecości"- film profilaktyczny dla rodziców

Od 26 maja „Dnia Matki” w naszym przedszkolu odbywają się spotkania rodziców poszczególnych grup z przedstawicielem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej panią Marią Król na temat Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, którego celem jest uświadomienie zagrożeń zdrowotnych, związanych z rakiem oraz popularyzacja szczepień ochronnych.

„Kwiat kobiecości”- to film profilaktyczny wyemitowany rodzicom, który przypomniał kobietom o tym, jak ważne jest dbanie o własne zdrowie i wykonywanie regularnych badań cytologicznych. Rak szyjki macicy wciąż stanowi poważny problem zdrowotny i należy do najczęściej występujących nowotworów wśród Polek.

Choroba zagraża każdej kobiecie, dlatego tak ważną rolę odgrywa wiedza na jej temat oraz świadomość, w jaki sposób można się przed nią uchronić. Celem tego filmu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy jest zachęcenie kobiet do regularnej profilaktyki, która może uratować zdrowie i życie.

„Choć nowotwory uważane są za chorobę cywilizacyjną, z powodu raka szyjki macicy kobiety nie muszą umierać. Polki powinny zrozumieć jak ważna jest profilaktyka. Badanie cytologiczne pozwala wcześnie zdiagnozować wszelkie zmiany na szyjce macicy i skutecznie je leczyć. Warto znaleźć czas na wizytę u ginekologa, porozmawiać z nim o dostępnej profilaktyce dla siebie i córki. Dzisiaj to nastolatka, ale w przyszłości będzie chciała mieć własne dzieci, cieszyć się w pełni macierzyństwem. Profilaktyczne szczepienie przeciwko wirusowi HPV to ochrona młodej kobiety i jednocześnie inwestycja w jej zdrowie”- przekonuje prof. zw. dr hab. Marek Spaczyński, Kierownik Centralnego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.

Opracowała Agnieszka Momot