20.05.2010

Wycieczka do biblioteki i drukarni HELVETICA

„… Świat jest wielki, a po drodze tyle pytań.Odpowiedzi poszukajcie w kartach książek. Książki mówią: - Nie zabłądzi ten, kto czyta! Książki mówią, że ciekawscy żyją mądrzej …” Wanda Chotomska

Wszyscy chcemy, by nasze dzieci były mądre, wrażliwe, a przede wszystkim szczęśliwe. Badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie dziecku jest najlepszym sposobem na jego pomyślną przyszłość. Dzięki książce dziecko rozwija swój język i wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, uczy się umiejętności mówienia i słuchania, kształtuje swoją wrażliwość moralną, doskonali pamięć, a także zaspakaja swoją ciekawość poznawczą oraz potrzeby emocjonalne.. W przedszkolu książka zajmuje bardzo ważne miejsce w codziennych zajęciach i zabawach przedszkolaków. W każdej grupie wiekowej codziennie czyta się dzieciom utwory literackie, zarówno te, wybrane przez dzieci z kącika książki czy przyniesione z domu, a także zaproponowane przez nauczycielkę, a związane z tygodniową tematyką zajęć, aktualną porą roku, zainteresowaniami dzieci, czy wreszcie czytaną dzieciom w odcinkach literaturą, wypożyczoną z miejskiej biblioteki. Wycieczki do biblioteki są dla dzieci wielką atrakcją. Współpraca, a jednocześnie wielka przygoda przedszkolaków z Miejską Biblioteka Publiczną ma już swoją kilkuletnią tradycję. Wspólnie z panią Małgorzatą Małek opracowałam plan naszej współpracy. Celem naszych wspólnych działań jest rozwijanie zainteresowań i umiejętności czytelniczych oraz zapału dzieci do czytania książek jako klucza do wiedzy i sprawności umysłu. Dzięki różnorodnym i ciekawym formom tej współpracy biblioteka stała się dla przedszkolaków magicznym miejscem. Tutaj dzieci wyciszają się, potrafią uszanować obecność innych osób. Są bardzo zaangażowane, otwarte i spontaniczne. Bardzo chętnie chodzą do biblioteki.

Dzieci miały również okazję zwiedzić drukarnię, która mieści się obok biblioteki. Wielkość urządzeń budziły w przedszkolakach podziw i zdziwienie. Drukarnia ta zajmuje się głównie produkcją opakowań i druków reklamowych. Dowiedzieliśmy się, że aby wykonać projekt należy przejść kilka etapów m.in. złożyć tekst i grafikę, opracować go graficznie i skanować i obrobić zdjęcia w studiu graficznym. Konieczny jest do tego nowoczesny sprzęt i oprogramowanie. Na zakończenie dzieci serdecznie podziękowały pracownikom za wspaniałą wycieczkę.

Opracowała Agnieszka Momot