27.09.2024

Dzień Jabłka

Dzień Jabłka to święto, którego doczekało się jedno z najbardziej popularnych owoców. W Polsce obchodzimy je 28 września. W tym dniu celebruje się wszystko, co dotyczy jabłek i sadów. Dawniej na wsiach wierzono, że jabłka poświęcone w dzień św. Błażeja są lekarstwem na ból gardła. Dziś wiemy, że owoce te są doskonałym sprzymierzeńcem w profilaktyce wielu innych chorób. Światowy Dzień Jabłka ma zachęcić (zwłaszcza najmłodszych) to jedzenia jabłek, ale to też doskonała okazja do rozmowy na temat znaczenia jabłek w kulturze i języku.Tak naprawdę każdego dnia warto doceniać ten wyjątkowy owoc – jego właściwości zdrowotne oraz wspaniały smak. Jabłko to symbol polskiego rolnictwa – co czwarte jabłko w Europie pochodzi właśnie z naszego krajuNasze najmłodsze przedskolaki z gr. I w tym dniu omawiały ich wygląd, kolor, kształt, smak, brały udział w zabawach zręcznościowych z użyciem jabłka, wspólnie degustowały jabłka oraz wykonały pracę plastyczną "Jabłuszko".