21-22.06.2012

Wyjazd do Ośrodka Szkoleniowo-Muzealnego w Zwierzyńcu

Edukacja w Roztoczańskim Parku Narodowym służy ochronie wartości przyrodniczych i kulturowych Parku, lokalnego środowiska, regionu i kraju.

„W krainie jodły, buka i tarpana” – przyrodnicza wystawa składa się z 11 dioram prezentujących 17 środowisk. Ten niepowtarzalny, multimedialny spektakl wzbogacony odpowiednią scenografią, światłem i dźwiękiem zabiera nas w swoistą wyprawę w świat przyrody Parku i Roztocza. Wyprawę rozpoczyna ważne dla powstania Roztocza okres kredowego i ówczesnego mieszkańców morskich głębin oraz wędrujących wzdłuż jego brzegów dinozaurów kaczodziobych i drapieżnych teropodów sprzed kilkudziesięciu milionów lat. Następnie poprzez puszczę pierwotną zamieszkałą przez niedźwiedzi, wilki, rysie i żbiki docieramy do czasów nam współczesnych, gdzie możemy podziwiać bogaty świat grzybów, roślin i zwierząt Roztoczańskiego Parku Narodowego - od borów do buczyn. Niezapomniane wrażenie pozostawiają sceny z polowania wilków, toków głuszca i cietrzewi, taplających się w błocie dzików, czy też walczących podczas rykowiska jeleni. Wystawa  służy kształtowaniu kultury przyrodniczej dzieci.  Stara się by dzieci zrozumiały ekologiczny model funkcjonowania przyrody oraz by poznawały gatunki rodzimej flory i fauny w kontekście ich wymagań środowiskowych i konieczności ochrony. Zwraca również uwagę na zależności pomiędzy światem przyrody i działalnością człowieka.