09.05.2012

Wycieczka do Zagrody Sitarskiej

Dzieci z naszego przedszkola odwiedziły jedyny zachowany w Biłgoraju obiekt budownictwa sitarskiego, jakim jest Zagroda Sitarska

Zagroda Sitarska jest ostatnią już zagrodą pozostałą w oryginalnej formie. Zabudowa kontrastuje z otaczającymi ją nowoczesnymi budynkami mieszkalnymi, dlatego wchodząc przez drewnianą bramę do porośniętego trawą wnętrza zagrody, z ulami, kieratem i bieloną chałupą, mamy wrażenie, że niechcący weszliśmy do wehikułu czasu, który przeniósł nas do przeszłości. W przekonaniu tym utwierdza nas ekspozycja pełnego zestawu narzędzi rzemieślniczych do produkcji sit – „płócienek” i otoków (łubów) oraz oryginalny wystrój domu, który jest zgodny ze stanem, w jakim zostawił go ostatni gospodarz.