22.03.212

Wycieczka do Oczyszczalni Ścieków

Nasze przedszkole prężnie działa w zakresie rozwijania u dzieci postaw proekologicznych. Każdego roku staramy się zorganizować dla dzieci 5-cio i 6-letnich wycieczkę ekologiczną do oczyszczalni ścieków.

Wycieczka poprzedzona jest cyklem zajęć i zabaw związanych tematycznie z wodą. Dzieci zdobywają wiadomości na temat wody, jej znaczenia dla życia roślin, zwierząt i ludzi. Poznają sposoby zanieczyszczania wody i skutki tej działalności. Uczą się także jak można oszczędzać wodę i poznają sposoby jej oczyszczania. Uwieńczeniem zajęć o wodzie jest wycieczka do oczyszczalni ścieków .

Celem wycieczki było:
zapoznanie dzieci z niektórymi sposobami oczyszczania wody,
uzmysłowienie im skutków zanieczyszczenia wody,
zapoznanie z oczyszczalnią ścieków.
W czasie wycieczki dzieci dowiedziały się o sposobach oczyszczania wody, a także zwiedziły zakład. Poznały poszczególne etapy oczyszczania wody poprzez filtrowanie a następnie oczyszczanie jej za pomocą odpowiednich bakterii. Dzieci miały okazję obserwować pracę tych bakterii w specjalnych zbiornikach wodnych.
Było to niezwykłe przeżycie dla przedszkolaków. Dzięki tej wycieczce dzieci uzmysłowiły sobie jak bardzo ludzie zanieczyszczają wodę i ile pracy należy włożyć w jej oczyszczanie i uzdatnianie.