29.03.2011

Przedszkolaki w Muzeum

Muzeum jest obecnie bardzo powszechnym środkiem umożliwiającym dziecku kontakt ze sztuką, z obiektami muzealnymi, eksponatami, wystawami. Istotnym elementem działań edukacyjnych, poprzedzających kontakt dziecka z eksponatami muzealnymi jest rozbudzenie motywacji do odwiedzenia muzeum. Przedszkolak powinien zrozumieć, że muzeum jest ośrodkiem, w którym zabezpiecza się dawny i współczesny dorobek kulturowy społeczeństwa oraz stanowi źródło wiedzy o przeszłości.

Dnia 29 marca starsza grupa przedszkolaków udała się z wizytą do biłgorajskiego muzeum, aby pod opieką przewodnika obejrzeć zorganizowane tam wystawy: „Rzeczy kiedyś pospolite” oraz „Cudowny świat kolekcjonerstwa”.
Pierwsza ekspozycja miała na celu przypomnienie jak kiedyś mieszkali i pracowali nasi przodkowie. Stąd na wystawie znalazły się w otoczeniu starych mebli i innych sprzętów z końca XIX wieku liczne przedmioty o nie zawsze znanym juz przeznaczeniu a dawniej powszechnie używane w domu i w gospodarstwie w regionie biłgorajskim.
Druga wystawa to ekspozycja prezentująca fragmenty prywatnych, nierzadko nietypowych, kolekcji. Na wystawie zobaczyć było można m.in. kolekcje minerałów, pocztówek, banknotów, kompasów, dzwonków, odważników funtowych, żelazek i moździerzy oraz kolekcję proporczyków. Ponadto zaprezentowaną ciekawą kolekcję orientalnej białej broni oraz broni białej używanej w wojsku z I połowy XX wieku.

Wizyta w muzeum bez wątpienia sprawiła przedszkolakom wiele zadowolenia i radości, co można zauważyć na zdjęciach .

A Momot