24.02.2011

Poznajemy ciekawe zawody- garncarz.

W dniu 24.02.2011 r. nasze przedszkole odwiedził garncarz. Jedna z przedszkolnych sal została zamieniona w pracownię garncarską. Pan Sebastian w ciekawy sposób opowiadał dzieciom o swoim zawodzie oraz o glinie jako podstawowym surowcu wykorzystywanym w garncarstwie i rzeźbiarstwie.

Przedszkolaki zaciekawione tematem zadawały mnóstwo pytań. Po urobieniu gliny garncarz na kole garncarskim formował kształt naczynia. Koło do wyrobu glinianych naczyń jak na obecne czasy przystało poruszane jest silnikiem elektrycznym.. W kilka sekund powstawały piękne gliniane dzbanki i miski.
Pokaz był dla dzieci inspiracją do działalności badawczo- plastycznej. Każdy przedszkolak miał możliwość usiąść przy garncarskim kole i ulepić swój garnuszek. Wszyscy byli zachwyceni efektem końcowym czyli ulepionymi własnoręcznie naczyniami. Takie zajęcia to dla przedszkolaków wspaniała okazja do poznania nietypowego i mało popularnego w dzisiejszych czasach zawodu garncarza.

A. Górecka