28.05.2010

Dzień Mamy i Taty w przedszkolu

Rodzina jest pierwszym i podstawowym środowiskiem społecznym dziecka. Jako naturalne środowisko wychowawcze, tworzy ona system wartości kształtuje więzi emocjonalne, wywiera znaczący wpływ na zachowanie dziecka, na jego ustosunkowanie się do innych osób i otaczającej go rzeczywistości.

Odgrywa najważniejszą rolę w życiu małego dziecka. Najukochańsza pani i najpiękniejsze przedszkole nie zastąpi miłości matczynej, ojcowskiej i ciepła jakie powinien dawać dom rodzinny. Dlatego należy bardzo dobrze rozwinąć współpracę przedszkola z rodzicami, tym samym wzmacniając więzi rodzinne. Żadna instytucja nie nauczy kulturalnego współżycia z ludźmi, jeżeli dziecko wzrasta w atmosferze pozbawionej wzajemnego szacunku. Nauczyciel powinien więc dobrze orientować się w ogólnej problematyce współczesnej rodziny i dobrze znać wychowanka oraz jego środowisko rodzinne.

Sprzyjają temu spotkania rodzinne organizowane w przedszkolu. Mając na uwadze potrzebę wzmacniania więzi rodzinnych nauczycielki organizują uroczyste spotkania przedszkolaków z mamą i tatą z okazji Dnia Matki i Ojca. Spotkania takie odbyły się we wszystkich grupach przedszkolnych naszego przedszkola..

Dzieci, dziękując, wyrażając szacunek i miłość wobec rodziców, wystąpiły w ciekawym programie artystycznym. Maluchy pod czujnym okiem swych wychowawczyń ― tańczyły, śpiewały i recytowały ciepłe słowa w stronę jakże wyjątkowej publiczności. Niektórym mamom kręciły się łzy w oczach, tatowie zaś dziarsko dopingowali swoich synów i córki. Po długim i zajmującym występie dzieci podbiegły do stolików zajmowanych przez najważniejsze osoby w ich życiu.

W podzięce podarowały mamom i tatom kolorowe obrazki. Uściskom nie było końca. Nagrodą dla wszystkich był poczęstunek

Opracowała Agnieszka Momot