Zakończenie projektu "Połączy nas piosenka - piosenki pokoleń"

Z własnych doświadczeń wiemy, że ulegają zapomnieniu dziecięce piosenki i tradycje minionych lat. Aby temu zapobiec postanowiłyśmy przeprowadzić akcję mającą na celu zgromadzenie materiałów fonograficznych, tekstów piosenek, nagrań magnetofonowych, w celu opublikowania ich w formie zbiorku piosenek i na grania płytowego. W działalność włączyłyśmy społeczność lokalną, zwróciłyśmy się też o pomoc do rodzin naszych wychowanków, pensjonariuszy Domu Kombatanta oraz wszystkich tych, którzy zachowali w pamięci piosenki dziecięce z dawnych lat.

Celem naszych działań była również międzypokoleniowa integracja i twórcze wykorzystanie wolnego czasu zarówno dzieci jak i dorosłych. Narzędziem realizacji powyższego celu stała się piosenka, która połączyła społeczność lokalną.

Zebrane piosenki zostały wydane w formie zbiorku pt: „Piosenki pokoleń na dziecięcą nutę”. Najładniejsze z pośród wszystkich zebranych utworów zarejestrowano na płycie CD, która będzie wykorzystywana podczas zajęć muzyczno-rytmicznych. W czerwcu 2007 r. przeprowadziłyśmy konkurs plastyczny pt: „Piosenka malowana kolorem”. Najciekawsze prace zostały opublikowane na stronie tytułowej zbiorku piosenek i na okładce płyty CD.

Dnia 27.09.2007 r. w naszym przedszkolu odbyło się wspólne koncertowanie wychowanków i pensjonariuszy Domu Kombatanta, w trakcie którego oficjalnie został zaprezentowany zbiorek piosenek „Piosenki pokoleń na dziecięcą nutę”. Wspólne śpiewanie zapomnianych dawno piosenek przyniosło wszystkim obecnym dużo radości, jak również świetną zabawę. Każdy miał możliwość zaprezentowania swoich umiejętności, zarówno dzieci, jak i dorośli. Przeprowadzona przez nas akcja ocaliła od zapomnienia część piosenek śpiewanych dawniej małym dzieciom.

Dofinansowano ze środków programu "Działaj Lokalnie V" Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłograjskiej.

Opracowała: Agnieszka Momot